Java: jak się uczyć?

24 marca 2018 | Uczymy się!

Wiosna niesie same zmiany: tak na blogu, jak i w pracy. A jak w pracy, to i nowe technologie się pojawiają. W moim wypadku zmiana pracy wiąże się ze zmianą języka, w którym automatyzuję testy – z Pythona na Javę. W związku z tym postanowiłam troszeczkę się poduczyć, poszukać kursów i innych cennych materiałów. Tym, co znalazłam, dzielę się dzisiaj z Wami, bo być może ktoś z Was myśli o pierwszym kroku w kierunku automatyzacji, albo również po prostu o zmianie języka.

Pierwsze próby mam już za sobą, widzę zalety i wady obu języków. Ogólnie czuję się trochę jakbym przesiadła się z roweru na samolot, i to oczywiście jako pilot. Możliwości znacznie większe, ale ta mnogość guziczków… 😛 Aktualnie jestem na etapie prostych zadań, dalszego oswajania się z jednak czymś nowym.

O kilku popularnych serwisach czy aplikacjach umożliwiających naukę wspominałam we wpisie Nieoczywiste źródła wiedzy i inspriacji. Pierwszy mój wybór padł na kurs Javy na Codecademy, na którym “lekcje” są w pełni wyposażone w opis, zadanie i edytor. Nie nauczymy się tu wprawdzie programować, ponieważ zadania są naprawdę banalnie proste i często oparte dosłownie na kopiowaniu i wklejaniu, ale jeżeli naszym celem jest opatrzenie się z nową technologią (czy to pierwszą, czy to którąś z kolei), to ten kilkugodzinny kursik idealnie się do tego nadaje.

Punktem drugim na mojej liście zadań do zrobienia celem zdobycia nowych supermocy 🙂 jest Codewars, o którym również pisałam we wspomnianym wcześniej wpisie. Codewars rok temu polecił mi rok temu kolega, kiedy szukałam czegoś, co pozwoli mi rozwinąć się w Pythonie, ale nie będzie wymagało ode mnie stawiania środowiska i szukania pomysłów na jakiś projekt. Po prostu coś, co będę mogła odpalić w dowolnym momencie i po prostu ćwiczyć. I w zasadzie regularnie z niego korzystam rozwiązując prostsze i trudniejsze wyzwania programistyczne, tzw. kata  (podzielone na 8 stopni wtajemniczenia, gdzie 8 to najniższy i zwykle zadania są trywialne, a 1 najwyższy z questami o całkiem sporym stopniu skomplikowania). Tyle tylko, że od pewnego czasu Pythona zastąpiła Java. Ale zadania w zasadzie się nie zmieniły, ponieważ – co uważam za ogromny atut serwisu – większość zadań wspiera wiele języków programowania. Możemy więc porównywać, jak dane rozwiązanie może być zaprogramowane za pomocą innego języka.

Następny krok, to postawienie środowiska i spróbowanie różnych IDE. Jak postawić środowisko można dowiedzieć się na TutorialsPoint albo na kursie Kobiety do kodu. W tych dwóch miejscach znajdziemy też całkiem sporo przydatnych tutoriali i informacji na temat Javy.
Przyznam się, że jestem ogromną fanką wszelkiego rodzaju rankingów (chyba mam problem z decyzyjnością) i cokolwiek muszę wybrać, zawsze zaczynam od znalezienia jakiejś listy rankingowej. Podobnie jest z Javą. Całkiem fajne porównanie znalazłam na Noeticeforce.

Kiedy już mam postawione środowisko najwięcej trudu sprawia mi… wymyślenie, co robić 🙂 Tutaj z pomocą przychodzi znowu Internet z ogromem zadań, jakie można wykonać. Przykładem może być Reddit ze swoimi wyzwaniami programistycznymi albo Coderbyte. W nauce na tym etapie pomaga mi też OverAPI – kolekcja “czit-szitów” 🙂

Słowo jeszcze o kursach. Internet jest ich pełen, na większość warto zajrzeć i zobaczyć, czy będzie nam odpowiadać. Na Udemy znajduje się darmowy, ponad 16-godzinny kurs Javy. Ja korzystam również z tego, że mam dostęp do Pluralsight – tutaj twórcy oferują aż 47 godzin nauki tego języka. Z darmowych opcji znalazłam jeszcze Sololearn, który zapowiada się całkiem interesująco. Darmowy kurs oferuje również popularne Udacity.

Wyjątkowo nie polecam żadnych książek ponieważ… jeszcze nigdy nie udało mi się nauczyć jakiegokolwiek języka z książki 😀 W tej jednej dziedzinie – programowaniu – oddaję wyższość Internetowi nad książkami 🙂 Ale może Wy możecie polecić jakąś ciekawą publikację?

Najnowsze wpisy

Quality Excites 2019

Wczoraj zakończyła się 8. edycja konferencji Quality Excites, w ramach której miałam okazję prowadzić panel dyskusyjny. Wnioski z dyskusji umieszczę tutaj wkrótce, a dziś zachęcam Was do przeczytania podsumowania moich wrażeń z tego wydarzenia.

test:fest 2019 – podsumowanie

Czas na recenzję Test:fest – bez wątpienia jednego z bardziej rozpoznawalnych testerskich wydarzeń w Polsce.

Quality Meetup #19 – podsumowanie

Już ponad miesiąc minął, odkąd wystąpiłam na Quality Meetup ze swoją prezentacją poświęconą błędom poznawczym. A jeszcze więcej od ostatniego wpisu na blogu. Czas najwyższy więc na dobre wyjść ze snu zimowego i zacząć nadrabiać.

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!