CzytanQA: Urobieni. Reportaże o pracy

4 sierpnia 2018 | CzytanQA

Nie samymi technologicznymi książkami żyje człowiek. A o tym, jak bardzo lubię reportaże, wspominałam już nie raz. Szczególną sympatią natomiast darzę te pochodzące z wydawnictwa Czarne – jeszcze nigdy się nie zawiodłam na ich książkach. A dziś chcę Wam polecić książkę, które zrobiła na mnie wrażenie większe, niż wiele innych przeczytanych w ostatnim czasie. Książkę, która choć w ogóle nie związana z testowaniem czy w ogóle IT, to sprawia, że o wiele bardziej cenię to, w jakiej branży pracuję.

„Urobieni. Reportaże o pracy” autorstwa Marka Szymaniaka to (jak już sam tytuł wskazuje) zbiór reportaży poświęconych pracującym Polakom, ukazujących przede wszystkim grzechy i grzeszki polskich pracodawców, nadużycia wielkich korporacji, motywacje polityków czy skazy na prawie pracy. Każda z opowieści jest inna, a wszystkie bardzo podobne – choć zmieniają się zarobki, przedsiębiorstwa, motywacje, status społeczny czy formy zatrudnienia, to zawsze znajduje się dla tych historii punkt wspólny: niedobór snu, niskie zarobki, wyzysk albo brak perspektyw.

Oczywiście nie ma idealnych pracodawców tak, jak nie ma idealnych pracowników. Ale ta książka pozwoliła mi przypomnieć sobie, że gdzieś tam – a zwykle całkiem blisko, wszak nasze biura ktoś sprząta, ktoś inny ich pilnuje, a jeszcze ktoś inny dostarcza do nich paczki z artykułami wyprodukowanymi rękami jeszcze kogoś innego – istnieje świat tak różny od tego, który znamy na co dzień z branży IT. Świat, w którym nikt człowieka nie pyta o to, czy woli on B2B czy UOP, w którym takiego wyboru po prostu nie ma. Świat bez Multisporta, prywatnej opieki medycznej, szkoleń, konferencji, coachingu, mentoringu i rocznej premii. Bez kawy, sojowego mleka, płatków śniadaniowych i PlayStation. Świat, w którym szeregowy pracownik jest tylko trybikiem, którego można zastąpić innym, jeśli stanie się choć odrobinę mniej wydajny.

Każda z historii jest tym wiarygodniejsza, że opatrzona odpowiednimi komentarzami z danymi, statystykami czy opisem sytuacji prawnej i politycznej, które pokazują prawdziwą skalę czegoś, co do tej pory mogło wydawać się tylko wyrwanymi z kontekstu pojedynczymi przypadkami, z rzadka tylko przytaczanymi w telewizji kiedy spada oglądalność albo w ogóle nie ma afery, o której można by mówić.

Antoine de Saint-Exupéry twierdził, że „żeby widzieć jasno, wystarczy zmienić perspektywę”. A ten zbiór reportaży zdecydowanie ją zmienia – dlatego Wam go polecam. Pomimo ciężkiego tematu lekturę czyta się lekko, a cegłą nie jest – wprost idealna książka na weekendowy wypad.

Najnowsze wpisy

Quality Excites 2019

Wczoraj zakończyła się 8. edycja konferencji Quality Excites, w ramach której miałam okazję prowadzić panel dyskusyjny. Wnioski z dyskusji umieszczę tutaj wkrótce, a dziś zachęcam Was do przeczytania podsumowania moich wrażeń z tego wydarzenia.

test:fest 2019 – podsumowanie

Czas na recenzję Test:fest – bez wątpienia jednego z bardziej rozpoznawalnych testerskich wydarzeń w Polsce.

Quality Meetup #19 – podsumowanie

Już ponad miesiąc minął, odkąd wystąpiłam na Quality Meetup ze swoją prezentacją poświęconą błędom poznawczym. A jeszcze więcej od ostatniego wpisu na blogu. Czas najwyższy więc na dobre wyjść ze snu zimowego i zacząć nadrabiać.

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!