CzytanQA: Steve Jobs

18 listopada 2018 | CzytanQA

„Steve Job” autorstwa Waltera Isaacsona to dla mnie książka wyjątkowo z dwóch powodów. Po pierwsze, dostałam ją od bliskiej mi osoby. A po drugie dlatego, że to od niej zaczęło się moje zamiłowanie do biografii, reportaży i innych książek non-fiction.

Ale pomijając powyższe, ta książka jest naprawdę świetna! Walter Isaacson to doświadczony dziennikarz, który związany był z takimi markami jak CNN czy Times. A z mojego doświadczenia wynika, że nie ma lepszych biografistów i reportażystów niż doświadczeni dziennikarze, znający się na swoim fachu – Isaacson miał więc wszystko co potrzebne, by jego książka stała się bestsellerem. I tak właśnie jest w przypadku biografii „Steve Jobs”, której zrządzeniem losu wydanie zbiegło się ze śmiercią tytułowego Jobsa.

Jobs był człowiekiem, który bez wątpienia na dobre zapisał się w historii technologii jako wizjoner, ale i jako niejednokrotnie bardzo specyficzny menedżer mający do swoich podwładnych stosunek dość ambiwalentny. Wielu jeszcze pamięta słynne przepychanki Jobsa z Gatesem, dziś mające wymiar memiczny, czy anegdotki o uporczywym parkowaniu na miejscu dla niepełnosprawnych albo o wymienianiu samochodu co pół roku*. Isaacson w żaden sposób nie wybiela Steva Jobsa, jedynie przytacza szerszy kontekst jego „wpadek” wtedy, kiedy jest to konieczne . Nie znajdziecie tu sztucznego wychwalania na siłę, autor często potrafi dostrzec skazy nawet na największych sukcesach bohatera i nie ukrywa tego przed czytelnikiem.

Jobs słynął ze swojego bardzo… nietypowego podejścia do ludzi które doprowadzało do śmiesznych sytuacji. Dzięki temu książka jest pełna zabawnych anegdot z udziałem jego, Steva Wozniaka czy Johnatana Ive’a (dziś głównego projektanta w Apple Inc.). A to z kolei sprawia, że biografię czyta się naprawdę przyjemnie – nie jesteśmy zanudzani samymi suchymi faktami z życia założyciela marki z nadgryzionym jabłkiem.

„Steve Jobs” to nie tylko biografia, to również zapis historii technologii, swoistego wyścigu zbrojeń w dolinie Krzemowej. Warto ją przeczytać by dowiedzieć się, dlaczego dzisiejszy świat IT i jego układ sił wyglądają jak wyglądają. To również historia jednej z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych marek na świecie – wszak jest ona nierozerwalna z losami swojego twórcy. Jeśli zastanawiacie się, w czym tkwi przepis na sukces Apple’a i dlaczego ich sprzęt tak dobrze się sprzedaje i budzi niejednokrotnie podniecenie – to również powinniście zapoznać się z treścią tej biografii.

 

(*) w stanie Kalifornia nabywca samochodu ma 6 miesięcy na jego zarejestrowanie. Jobs co pół roku wymieniał swojego Mercedesa na identyczny model, dzięki czemu nie musiał mieć tablic rejestracyjnych. Miało służyć to prawdopodobnie tylko okazaniu swojej wyższości nad prawem.

Najnowsze wpisy

#7 Antywzorce w testowaniu oprogramowania: Niestabilne lub powolne testy

Nie powiem, bolesny to dla mnie temat. Z niestabilnymi testami w tej chwili walczę już trzeci miesiąc – bezskutecznie i nie bez ofiar. A do tego ta powolność…

CzytanQA: Czarny Łabędź

Jak już pewnie wiecie, a jak nie wiecie, to właśnie się dowiecie, interesuję się już od dłuższego czasu błędami poznawczymi.

Biały pasek na pączkach, czyli o TQM słów kilka

Total Quality Management jako zagadnienie od dawna chciałam opisać, ponieważ właśnie ono w czasie moich studiów zapadło mi w pamięć.

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!