CzytanQA: Scrum i nie tylko

9 grudnia 2017 | CzytanQA

Z tym całym Scrumem to różnie bywa. Jedni go lubią, inni wręcz przeciwnie, a jeszcze innym jest wszystko jedno w jakiej metodzie pracują. A z moich obserwacji wynika, że zwykle zamiłowanie do Scruma można zaobserwować sinusoidą przechodzącą przez każdy z tych stanów. I bardzo dobrze – w końcu po pierwsze żadna metoda nie będzie uniwersalna i idealnie pasująca do każdego projektu, a po drugie dzięki wątpliwościom się uczymy. A przynajmniej jeśli próbujemy odpowiadać na pytania, które przy wątpliwościach się pojawiają.

Tak się akurat składa, że poza znakami zapytania, jakie napotykam pracując w Scrumie, jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej, której tematyka nachodzi między innymi na tę właśnie metodę. Każdy kto pisał pracę wie, że łączy się to z zapoznaniem się z literaturą. I tak na mojej liście jako pierwsza znalazła się książka Krystiana Kaczora: “Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile”.

Nie jest to pierwsza pozycja o tej tematyce jaką przeczytałam, ale pierwsza po dłuższej przerwie. Więc prawie jak pierwsza 🙂 I muszę Wam powiedzieć (napisać) że jeśli poszukujecie czegoś, co wprowadzi Was w świat nie tylko Scruma, ale i innych metod Agilowych, to ta właśnie książka jest dla Was.

Przede wszystkim jest całkiem niegruba, ale za to wypchana sensowną treścią, co czyni z niej kompendium wiedzy w pigułce. Krystian Kaczor pisze przystępnym językiem, bez zbędnych kolokwializmów czy podrzędnie złożonych zdań. Jak już wspomniałam, z książki poznacie podstawy innych niż scrum metod zwinnych, takich jak eXtreme programming, Lean Management czy Total Quality Management. Mi pozwoliło to zrozumieć, że agile to nie tylko Scrum, ale głównie sposób myślenia. Okazuje się, że nie tylko wytwarzanie oprogramowania może być zwinne. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co ze zwinnymi metodami mają wspólnego pączki Bliklego albo pierwsze aparaty cyfrowe, to odpowiedź znajdziecie w tej właśnie książce 🙂

Co do samego Scruma jest on opisany na tyle dokładnie, na ile jest to możliwe bez wypaczania jego sensu. Krystian Kaczor robi co może, żeby ułatwić zrozumienie estymacji czy ograniczeń czasowych ceremonii Scrumowych. I robi to ze świetnym skutkiem. Mój zespół częściowo przechodzi okres zwątpienia w tę metodę, a mając asa w rękawie w postaci argumentów podanych w książce, jest mi o wiele łatwiej prowadzić dyskusję z kolegami.

Jeśli szukacie książki, która pozwoli Wam poszerzyć nieco wiedzę z metod agilowych, albo dowiedzieć się czegoś więcej, niż podaje Scrum Guide, to gorąco polecam Wam tę właśnie pozycję 🙂

Najnowsze wpisy

CzytanQA: Czarny Łabędź

Jak już pewnie wiecie, a jak nie wiecie, to właśnie się dowiecie, interesuję się już od dłuższego czasu błędami poznawczymi.

Biały pasek na pączkach, czyli o TQM słów kilka

Total Quality Management jako zagadnienie od dawna chciałam opisać, ponieważ właśnie ono w czasie moich studiów zapadło mi w pamięć.

Akcja rekrutacja: Kto odpowiada za jakość oprogramowania?

To pytanie bardzo często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych na stanowiska związane z testowaniem oprogramowania. Sama wiele razy je zadawałam, a jeszcze częściej słyszałam - nie skłamię, jeśli napiszę, że może tylko na jednej rozmowie...

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!