CzytanQA: Błądzą wszyscy (ale nie ja)

28 października 2017 | CzytanQA

Nie samym testowaniem żyje tester 🙂 Każdy wiedzę zdobywam w taki sposób, jaki lubi. Czy to kurs on-line, czy film na YT, czy nauka “na żywym organizmie”. A wśród Was znajdą się pewnie i tacy, którzy podobnie do mnie lubią od czas do czasu coś przeczytać. Stąd mój pomysł na serię, w której będę dzieliła się z Wami książkami, które w jakiś sposób inspirują mnie do bycia lepszym testerem (albo po prostu człowiekiem :D).

Czasem trzeba odłożyć techniczne sprawy na bok i zadbać o tzw. Softskille. Książkę “Błądzą wszyscy (ale nie ja)” kupiłam już prawie rok temu po tym, jak polecił mi ją jeden ze znajomych Scrum Masterów po warsztacie z błędów poznawczych. (Swoja drogą Scrum Masterzy to takie chodzące centra wiedzy o bibliografii, jeśli szukacie ciekawej lektury, to powinna być to pierwsza linia kontaktu w Waszej firmie). Długi czas nie potrafiłam się do niej zabrać. Aż w końcu w zeszłym tygodniu wybierałam coś “mądrego do poczytania”, a kierowałam się kryterium… grubości 😛 I okazało się, że była to ostatnia z moich nieprzeczytanych softskillowych książek z objętością poniżej 250 stron. Sami widzicie, że w takiej sytuacji wybór był oczywisty.

Tematyka błędów poznawczych, a tego dotyczy książka, wymaga nieco skupienia. Moim zdaniem nie jest to aż tak łatwe zagadnienie jak mogłoby się wydawać. Dlatego nieco się obawiałam, czy mnie wciągnie. A moje obawy były tym większe, że przez książkę Daniela Kahnemana o podobnej tematyce (“Pułapki myślenia”) było mi naprawdę trudno przebrnąć, i koniec końców chcę zrobić do niej drugie podejście. Moja niepewność okazała się jednak zupełnie zbędna. “Błądzą wszyscy…” czytało mi się równie dobrze, jak “Grę o tron”. Spodziewałam się “naukowego bełkotu”, a zastałam anegdotyczną (ale popartą badaniami), pochłaniającą rozprawę o samousprawiedliwieniu, do której chętnie wracałam każdego wieczoru. I od której naprawdę ciężko jest się oderwać.

Autorzy na życiowych przykładach prezentują mechanizmy, które ułatwiają nam utwierdzanie się w przekonaniu, że mamy rację, że czynimy dobrze. Nawet wówczas, gdy stajemy twarzą w twarz dowodami, które pokazują coś zupełnie przeciwnego.

Z książki nie jest poradnikiem, który powie nam w kilku krokach sobie radzić ze zjawiskiem, w którym nasz mózg stara się zagłuszyć dysonans poznawczy. Za to jesteśmy utwierdzani w tym, jak ważne jest aby go u siebie dostrzegać. A kiedy już wiemy, że nasza psychika podpowiada nam kolejne wytłumaczenia dla naszego zachowania, możemy przemóc samych siebie i postąpić wbrew oczekiwaniom naszego ego. Chociaż wcale nie jest to łatwe. Tylko w tym tygodniu w relacjach z kolegami z pracy złapałam się kilka razy na tym, że usprawiedliwiam swoje czasami głupie pomysły i naprawdę ciężko jest przyznać się do pomyłki.

Z drugiej strony teraz lepiej rozumiem, czemu tak trudno czasem przekonać innych do zmiany zdania, nawet kiedy się ze mną zgadzają. Choć w mojej pracy zdarza mi się to naprawdę rzadko, to warto wiedzieć, dlaczego zgłoszenie błędu programiście może być dla niego bolesne.

Już podsumowując – nie jest to może typowo “testerska” lektura, ale na pewno warta uwagi, jeśli zależy Wam na ćwiczeniu kompetencji miękkich. Czyta się ją naprawdę przyjemnie, a przy tym odkrywa wiele wartościowych prawd, z którymi każdy z nas spotyka się każdego dnia.

Najnowsze wpisy

CzytanQA: Czarny Łabędź

Jak już pewnie wiecie, a jak nie wiecie, to właśnie się dowiecie, interesuję się już od dłuższego czasu błędami poznawczymi.

Biały pasek na pączkach, czyli o TQM słów kilka

Total Quality Management jako zagadnienie od dawna chciałam opisać, ponieważ właśnie ono w czasie moich studiów zapadło mi w pamięć.

Akcja rekrutacja: Kto odpowiada za jakość oprogramowania?

To pytanie bardzo często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych na stanowiska związane z testowaniem oprogramowania. Sama wiele razy je zadawałam, a jeszcze częściej słyszałam - nie skłamię, jeśli napiszę, że może tylko na jednej rozmowie...

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!