Czy warto chodzić na nietesterkie meetupy?

21 października 2017 | Konferencje i meetupy, Uczymy się!

W ubiegłą środę wybrałam się na katowicki meet.js – meetup dla front-endowców. Być może zapytacie, czego tester może szukać na spotkaniu dla programistów front-endu. Ale powód szybko stanie się jasny jeśli dodam, że jeden z tematów był poświęcony frameworkowi do testów End-To-End.

Jeszcze rok temu byłam w projekcie, w który do stworzenia frameworka video wykorzystywano przede wszystkim Angulara. Sam fakt, że było to video sprawiał, że automatyzacja testów nie była prosta, a wykorzystywana technologia nie ułatwiała zadania komuś, kto test zazwyczaj pisał (i dalej pisze) w Pythonie. Oczywiście, próbowałam swoich sił z Protractorem, Mochą czy Jasmine, ale w tamtym momencie były one dla mnie szalenie nieintuicyjne i trudne do nauczenia przy nawale innych zadań który wówczas miałam.

W międzyczasie zmieniłam projekt na taki, na którym “mój” Python pasuje dużo bardziej. Jednak cały czas miałam z tyłu głowy pewne poczucie niespełnionej ambicji, wynikające z przekonania, że automaty do frameworka można napisać w dużo bardziej elegancki sposób. Stąd, kiedy tylko zobaczyłam program ostatniego meet.js i że przedstawiony na nim zostanie framework do testów opartych o js’owe frameworki, nie zastanawiałam się długo nad tym, czy iść.

Kakunin – tak nazywa się narzędzie – jest rozszerzeniem Protractora zbudowanym w gliwickim The Software House. Od razu mogę podać to jako zaletę, ponieważ w pewnym sensie można liczyć na polski support 🙂 Kakunin pozwala tworzyć scenariusze testowe z wykorzystaniem BDD, a wydaje mi się, że nie ma bardziej intuicyjnego i prostego do nauki narzędzia niż Gherkin. Jeżeli więc szukacie narzędzia które pozwoli Wam zautomatyzować testy aplikacji napisane w Angularze, React’cie czy innych frameworkach javascriptowych – myślę, że jest to opcja warta rozważenia. Mi łatwość, z jaką można tworzyć automaty spodobała się tak bardzo, że od razu zarekomendowałam rozwiązanie koledze, który zastąpił mnie na poprzednim projekcie. I niewykluczone, że wesprę go w pisaniu testów, ot tak, żeby wyrównać rachunki z przeszłości 😀

Co się tyczy samego meet.js – był to mój pierwszy nie-testerski meetup. Ale z całą pewnością nie ostatni. Przyznam (częściowo ze smutkiem), że był on dużo lepiej zorganizowany niż spotkania poświęcone testowaniu. Nie, żeby te drugie były źle zorganizowane, nie, nie. Ale wydaje mi się, że organizatorzy meet.js dużo lepiej wykorzystują potencjał prelegentów, gości, ale także rozwiązań technologicznych. Przykładem może być wykorzystanie sli.do do zadawania pytań już w trakcie prelekcji.

Prelekcja która interesowała mnie najbardziej, czyli dotycząca Kakunina, z racji miejsca i czasu, była kierowana do programistów, więc nieco się obawiałam, czy będę nadążać 🙂 Okazało się, że niepotrzebnie, ponieważ Adam Polak, który ją prezentował, zrobił to w bardzo przystępny sposób.

Także biorąc pod uwagę dobre wrażenie jakie zrobił na mnie meet.js gorąco zachęcam Was do udziału w nietesterskich spotkaniach, bo naprawdę warto 🙂

PS: Z drugiej strony bardzo widoczny był niedobór pań, w odróżnieniu od QualityMeetup. Poza mną było tylko kilka dziewczyn.

Źródła grafik: meet.js / Kakunin

Najnowsze wpisy

Biały pasek na pączkach, czyli o TQM słów kilka

Total Quality Management jako zagadnienie od dawna chciałam opisać, ponieważ właśnie ono w czasie moich studiów zapadło mi w pamięć.

Akcja rekrutacja: Kto odpowiada za jakość oprogramowania?

To pytanie bardzo często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych na stanowiska związane z testowaniem oprogramowania. Sama wiele razy je zadawałam, a jeszcze częściej słyszałam - nie skłamię, jeśli napiszę, że może tylko na jednej rozmowie...

#6 Antywzorce w testowaniu oprogramowania: Zwracanie nadmiernej uwagi na pokrycie testami

Czas na szybkie omówienie szóstego antywzorca z listy z Codepipes Blog, a mianowicie zwracania nadmiernej uwagi na pokrycie testami.

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!