#5 Antywzorce w testowaniu oprogramowania: Testowanie wewnętrznej implementacji zamiast zachowania

20 sierpnia 2019 | Trochę teorii, Uczymy się!

Wracam po małej przerwie do problemu antywzorców w testowania oprogramowania według Kostisa Kapelonisa z Codepipes Blog. Dziś na tapet weźmiemy testownie wewnętrznej implementacji. I będzie krótko.

Nie będę przytaczać tu przykładów, możecie je znaleźć na blogu Kapelonisa. Zwraca on w nim uwagę, że problemem może okazać się sposób, w jaki testy zostały skonstruowane: zamiast testować wewnętrzną implementację, powinny sprawdzać zachowanie (dokładne wymagania biznesowe każdego przypadku). Testy tak naprawdę nie powinny dbać o wewnętrzną strukturę obiektu, ale o jego interakcje z innymi obiektami/metodami/funkcjami. A te – powinny być mockowane w razie potrzeby i w zależności od przypadku. Dobrą praktyką jest, aby każdy typ testów bezpośrednio odpowiadał potrzebom biznesowym, a nie implementacji technicznej.

Najnowsze wpisy

#7 Antywzorce w testowaniu oprogramowania: Niestabilne lub powolne testy

Nie powiem, bolesny to dla mnie temat. Z niestabilnymi testami w tej chwili walczę już trzeci miesiąc – bezskutecznie i nie bez ofiar. A do tego ta powolność…

CzytanQA: Czarny Łabędź

Jak już pewnie wiecie, a jak nie wiecie, to właśnie się dowiecie, interesuję się już od dłuższego czasu błędami poznawczymi.

Biały pasek na pączkach, czyli o TQM słów kilka

Total Quality Management jako zagadnienie od dawna chciałam opisać, ponieważ właśnie ono w czasie moich studiów zapadło mi w pamięć.

Pin It on Pinterest

Podoba Ci się wpis?

Podziel się ze znajomymi!